První luky

28. května 2013 v 21:54 | Leslie739 |  Lukostřelba
Tímto článkem otvírám novou rubriku a doufám, že brzy do ní budu mít co přidávat.

Můj první luk, který si pamatuji, vznikl asi před čtyřmi roky, to by tak nějak odpovídalo roku 2009. Tenkrát jsem strašně moc chtěla luk proto, že jsem četla jednu knížní sérii, kde se lukem střílelo hodně a dost dobře.


Takže první luk byla v podstatě, co v podstatě, ona to skutečně byla jen a pouze ohnutá pružná vrbová větev, která měla svá imaginární ramena, rozuměj konce klacku, svázané modrým umělým provázkem k sobě. Zhruba v polovině klacku byl zatlučený malý hřebíček, který byl trochu ohnutý a měl vytvářet něco jako zakládku.
Šípů jsem měla pět. Všech pět bylo, obdobně jako luk, z vrbového klacku, tento byl sice o něco málo užší, ale o to taky pružnější (kdo to asi vymýšlel?). Na silnějším konci měl klacek zářez, na slabším konci byl seříznut do špičky.
Dostřel byl zhruba 5-8 metrů. Střílela jsem hlavně v zimě, když jsme uprostřed zahrady nahrabali obrovskou sněhovou hromadu a já z ní pak skákala dolů a při skoku střílela do neznáma. Tenkrát to pro mě byl opravdu skvělý pocit.

Druhý luk vlastně ani neexistoval, lépe řečeno nebyl dokončen. Jeho vznik by se dal datovat na léto 2010. Opatřila jsem si lískovou větev. Odstranila jsem z ní horko těžko veškerou kůru a pak tu větev asi 14dní máčela za barákem v potoce, aby se pak lépe ohýbal. Po vyjmutí z vodní lázně jsem ho mezí zdí a zemí několik dní ohýbala. A když už jsem si pak myslela, že by to mohlo být ono, tak ho táta chtěl zkusit ohnout. Jenže ten zmetek se zlomil.

Můj prozatím poslední luk (do května 2013) je zároveň tím nejlepším, který jsem měla. S jeho výrobou mi značně pomáhal táta. Pokud si to pamatuji, začli jsme asi v létě 2011. Byl vyroben z jasanového dřeva, ze tří částí, podle vzoru dnešních skládacích luků. Střed + přilepená ramena, která byla spojena kupovanou tětivou. Sama jsem si ho brousila a následně také lakovala.
K němu jsem vyráběla 10 šípů. Jejich výroba byla skutečně náročná. Táta mi nařezal 14 hranatých v průměru cca 8mm silných týbel, ale šípů jsem z nich vyrobila skutečně jen 10. Hranatý základ přetrval, protože kdybych měla šípy brousit do pravidelného válce, asi bych se ubrousila. Dále mi táta na hroty kladivem nabouchal minipláty nerezu tak, aby utvořily špičku. Na konce šípů jsem si vyvrtala a vypilovala drážky na tětivu. Tady však skončila veškerá "jednoduchá" práce. Nejhorší to bylo s letkami. Z husích per vytvořit 30 letek, to znamenalo minimálně 15 pěkných per, ale spíš jich bylo víc, protože někdy se ta jedna strana nepodařila správně ustříhnout. Tyto letky pak následně po jedné připevňovat lepidlem na konec šípu. Letky se ohýbaly a kroutily, přilepit je tam bylo náročné, navíc se po hrubém nalepení musely minimálně 10minut ručně přidržovat, aby alespoň trochu zatuhly. A pak minimálně další hodinu nechat zasychat na slunci. Dělala jsem vždy tři šípy najednou, takže takových zhruba 10 hodin jsem nad lepením strávila určitě. V poslední fázi jsem pak letky omotávala režnou nití a konečky zalepovala, aby se mi letky neodlepovaly.
Dostřel je cca 35metrů, s větrem v zádech až 50metrů!


↑ Můj aktuální luk. Před "loveckou výpravou", proto jen 3 šípy.

Leslie
 


Komentáře

1 pavel pavel | Web | 29. května 2013 v 21:31 | Reagovat

Mne k lukové vášni přivedla jedna dětská krásně ilustrovaná kniha o indiánech, kde byly i jejich popěvky a zvyky. Měl jsem ji rád a často jsem v ní jako dítě listoval. Škoda že tu knihu už nemám.

2 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 30. května 2013 v 6:35 | Reagovat

[1]: Indiáni, to je taky něco, kovbojky mám taky moc ráda, ale ty stará vydání se už velmi špatně shánějí. Možná kdyby ses mrknul někde na bazarech nebo po antikvariátu, že by ji někde mohli mít, pokud si pamatuješ, jak se jmenuje. :)

3 pavel pavel | Web | 30. května 2013 v 18:39 | Reagovat

[2]: Název se bohužel nepamatuji, ale jak vypadá ano.

4 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 30. května 2013 v 18:43 | Reagovat

[3]: Tak snad jedině ten antikvariát. Pokud budeš hledat, přeji hodně štěstí. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama