Lovecké halali na zámku Sychrov aneb moje první závody - 29.3.2014

30. března 2014 v 0:37 | Leslie739 |  Lukostřelba
Určitě to znáte, ten pocit očekávání, napětí, nervozity, nejistoty. Když víte a zároveň nevíte, do čeho jdete. Když zavzpomínám na moje první zápasy ve volejbale před několika lety, tak jsem to tolik neprožívala, byli jsme tým a tak jsme se podporovali navzájem, jenže ty časy jsou už dávno za mnou a lukostřelba je sport individuální.

Ještě ráno jsem nevěděla, jak se tam dostanu a vlastně ani s kým pojedu, nebo jestli sama. Nakonec jsem jela s tátou, stejně jako vloni, jenže letos s tím rozdílem, že jsem se už taky zúčastnila.


Jeli jsme autem. Už při příjezdu na parkoviště před zámkem se do mě vlila vlna štěstí a radosti, protože u jednoho auta stáli asi tři lukostřelci s kladkovým lukem, u dalšího nějaká žena s longbow v obalu a u jiného auta zas někdo napínal reflexáč. Já si luk nechala napnutý z domova, protože to nemám na Sychrov zas až tak daleko. Takže jsme hned vyrazili přes nádvoří do zámeckého parku a už už jsem skoro poskakovala radostí, když jsem v dálce u oranžerie viděla terče a lukostřelce, ale svou radost jsem přiměřeně krotila. Několik minut jsme se pěšky dopracovávali za dalšími dvěma lukostřelci k oranžerii, velitelství závodu, dalo by se říci.
Tam jsem pak spatřila mnoho mnoho lukostřelců s různými luky, šípy, vybavením, oblečením, úžasné lidi s nadšením pro věc. Nechápala jsem, nebo chápala, ale záviděla jsem těm profesionálním, jak si na pohodu dávají 55 metrů vzdálené terče. Taky bych si to možná dala, ale to bych musela mít silnější luk. O kus dál, mezi stromy, se pohyboval větší hlouček nadšenců living history, dlouhé anglické luky, dobové oblečení.
Celou dobu jsem pozorovala lukostřelce a mezi tím si vystála frontu na registraci, vyfasovala jsem "poukaz" na oběd a zákusek s kafíčkem v oranžerii, byla jsem zařazena do kategorie TRRB (tradiční reflex), přičemž můj luk odpovídá kategorii BB (holý luk), dostala jsem svůj bodovací list a byla přiřazena k jisté skupině lukostřelců. Ke skupině, která se skládala ze dvou Němců a jednoho Čecha, později jsem je našla a zjistila, že moji milí spolustřelci mají všichni kladkový luk a navíc měli ze všech střelců přítomných na závodě nejlepší skóre a ve své kategorii kladkový luk získali prvé, druhé i třetí místo. Deutschland vedl na plné čáře. Takže by se dalo říct, že jsme byli vskutku zajímavá skupina, tři nejlepší a jeden nejhorší, to sice ještě nemám potvrzené, ale obávám se, že moje předtucha se potvrdí. Navíc ještě dorozumívání se na základě míchání němčiny a angličtiny dohromady, plus 5 českých slov vyřčených Němci, to jest "jedno pivo prosim", "dekuju" a "ahoj". Ale byla sranda, někdy jsem jim sice nerozumněla, ale sranda byla, to jo.

To mi ale v žádném případě vůbec nevadí. To že jsem z 28 terčů zasáhla možná polovinu, možná tak tři dokonce oběma šípama, ale jinak šlo všechno úplně mimo a tudíž to bylo "out", mě nevadí, nebo takhle, samozřejmě mi to vadí, ale v tom smyslu, že se hodlám zlepšit.
Už při rozstřelu před zahájením, kdy mi téměř všechny šípy létaly těsně nad zem, i když do terče, mi jeden lukostřelec řekl, že mám moc dlouhou tětivu, to já samozřejmě už nějakou dobu vím, ale copak mu mohu odmlouvat? Mám s tím přece něco udělat. Říkal mi nakroutit, já argumentovala tím, že 20 otoček, což se udává jako maximum, mi moc nepomůže a že je to pořád málo, a on mě setřel tím, že aspoň něco je lepší než nic, a tak jsem si tedy po chvíli odevzdaně nakroutila tětivu o 20 otoček. Bylo-li to lepší, nevím, dle mých výkonů se to porovnává horko těžko.
Jenže on nebyl jediný, kdo mi během závodu radil. Čech z naší skupiny mi říkal, že mám špatné kotvení, teda spíš žádné, to já jsem teda taky věděla, ale když zakotvím, tak to létá úplně jinam, i tak jsem se během závodu začala víc snažit a víc a víc kotvit, jestli to pomohlo nevím, ale spíš ano. Začala za námi dotahovat další skupina, a v ní pan Jelínek, což je hodně dobrý lukostřelec, který navíc vede klub v Libichově, což dá se říct mám nejblíž. A tak tedy Čech z naší skupiny, alias Grifin, jak jsem později zaslechla jeho přezdívku, oznámil panu Jelínkovi, že mu vede novou učednici, tím samozřejmě myslel mě. O návštěvě Libichova uvažuju už nějaký ten pátek, ale zatím jsem se k tomu nedostala.

Pan Jelínek tak zkritizoval můj luk (v dobrém slova smyslu), že mám prý prohozená ramena a dlouhou tětivu a říkal mi, ať je v Libichově navštívím, že mi seřídí luk a naučí mě nové a lepší způsoby, zkrátka, že mi poradí a vytrénují si mě podle sebe. Nevidím to jako špatný nápad a tak uvažuju o návštěvě Libichova příští víkend. Protože 3. května nejen že jsou závody ve Starém Kolíně, ale i na Holých Vrších, což mám zase v podstatě kousek, takže do té doby bych velmi ráda vylepšila jak svou techniku, tak výkony.
Bylo mi řečeno, že 3D lukostřelba je jedna z nejtěžších disciplín, hlavně pro začátečníka, protože se na každé zvíře střílí z jiné pozice a z jiné vzdálenosti, a tak že bych prý měla ze začátku trénovat terčovku, což já vlastně dělám, ale jelikož jsem do teď vlastně ani nekotvila, můžu začít v podstatě znovu. Zároveň je už v přípravě výroby mirelonový terč, chtěla bych tak dva tři, abych mohla zkoušet víc vzdáleností. Ale první musím obstarat materiál. I tak krom terčovky přemýšlím o vlastním mini 3D, podél cesty proti svahům a stromům bych si dala nějaké kusy molitanu, polystyrenu a každý den bych si to jednou prošla. Nutně se musím naučit střílet do kopce a z kopce.

Na další doporučení Grifina jsem si nakroutila během závodu tětivu o dalších 20 otoček, že prý to maximum dvaceti otoček se udává proto, že pak ta tětiva ztrácí pružnost či co, ale že v mém případě to nevadí. Už to bylo víc znát, jak při napínání tětivy, tak při natahování luku. Byl najednou takový pevnější a zároveň poddajnější. A přestal mě mlátit. Musím ale říct, že takhle jako po dnešku jsem od něj ještě nikdy zmlácená nebyla. Ale že by mi to vadilo, to taky ne.

Po dostřílení celého závodu jsme se šli nadlábnout, guláš dobrý, jablečný závin se šlehačkou taky moc dobrý a kafčo taky dobrý, spokojenost. Následně jsme čekali asi do půl páté na vyhlášení výsledků, ne že já jsem čekala umístění mé osoby, ale zajímalo mne, kdo byl nejlepší. Mezi tím, než organizátoři spočítali výsledky a napsali na diplomy jména, jsem střílela na terče. A bylo to lepší, zdá se mi. Dokonce jsem málem ztratila šíp, kdyby ho táta nenašel.

A tak se mi účast na tomto závodě hodně vyplatila. Stálo to za to, počasí nám pěkně přálo a slunko hřálo.
A opět se potvrdila moje zkušenost s lukostřelci, vlídní, milí, přátelští, ochotní, vtipní, nadšenci, závistihodní. A hlavně jsou ochotní mezi sebe přijmout další střelce do téměř uzavřené komunity. Ráda se k nim připojím.

Na závěr použiji větu jednoho německého spolustřelce: "She is beginner." Měl pravdu, i když já si to před závodem nemyslela.

 


Komentáře

1 Andreas Haucke Andreas Haucke | E-mail | 31. března 2014 v 18:15 | Reagovat

Hi Leslie739,

we were in the same group. Nice article about the nice day. At the next meeting you can learn us more Czech words. OK? :)
Have a nice week. Bye. Andreas

2 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 31. března 2014 v 20:07 | Reagovat

[1]: Ahoj Andreas :D,
ich freue mich deinen Kommentar. Danke. Du konntest Deutsch schreiben.
Ja, ich lerne dich andere Worte :) Es wird Spaß :)
Ich wünsche dir gut Treffer!
Leslie

3 Andreas Andreas | E-mail | 1. dubna 2014 v 17:30 | Reagovat

Hallo Leslie,

da frage ich mich wer mehr Spaß hat von uns beiden beim Wörter lernen. Wie ich in deinem Blog sehe,bist du schon in Dresden gewesen. Ich wohne 10 km weg von Dresden.
Am Wochenende bin ich zum nächsten Turnier. Dort wird es richtig schwer, auch für mich.
Viel Spaß beim Training. Es ist noch kein Meister vom Himmel gefallen. :)
Andreas

4 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 1. dubna 2014 v 21:02 | Reagovat

[3]: Ahoj Andreas,
du wirst mehr Spaß hast, weil ich keine Sprachbegabung habe. Dresden ist schön Stadt.
Ich wünsche dir viel Glück und ich werde dir den Daumen halten. :)
Danke :)
Leslie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama