Knížecí lov na zámku Sychrov 17.10.2015

24. října 2015 v 17:23 | Leslie739 |  Lukostřelba
Minulou sobotu jsem se s přítelem vydala na lukostřelecké závody na zámek Sychrov. Účast jsme zvažovali už asi měsíc dopředu a do poslední chvíle váhali. Nakonec jsme se přihlásili i pod vizí špatného deštivého počasí. A tento článek tedy nebude o ničem jiném, než o samotném závodě a o tom, co mu předcházelo.


Přítel měl mít v pátek odpolední, ale vzal si dovolenou, aby mohl přijet dřív a ráno se mu lépe vstávalo. I tak bylo vstávání docela kruté. Ale přežili jsme to, vzali jsme si s sebou čaj do termosky, nějakou svačinku, čepice, šály i rukavice, náhradní mikiny a fusekle a naházeli to do batohu, který následně s luky a šípy skončil v autě.
Já jsem si sedla za volant, abych potrénovala řízení a jeli jsme ještě natankovat a pak rovnou najeli na dálnici. Jedeme si jedeme a najednou cedule "Turnov 7km", tak dobrý, času na sjezd ještě dost. Pak cedule oznamující sjezd za kilometr, jenže tam nebyla napsaná ta vesnice, která byla napsaná na mapách, takže jsme jeli dál. To byla ale chyba, protože jsme měli sjet, takže jsme si stihli ještě trochu zabloudit. Nakonec jsme ale trefili a byli jsme navedeni na VIP parkoviště pro lukostřelce.
Já se přezula do trekáčů, nabalili jsme na sebe co nejvíc oblečení, abychom nezmrzli, popadli luky a šli k registraci. Tam jsme si vystáli frontu, zapsali si nás, dali nám kartičku na oběd a bodovačky. Rozdělení do skupin bylo libovolné.

Teď bych tady ještě chtěla říct pár slov ohledně programu. Na Sychrově ten den nebyl jen závod, ale zároveň akce Svátek/slavnosti luku a nože, s čímž byly spojené různé stánky, zejména s noži, luky, koženými výrobky, kovář, suvenýry, nějaké regionální produkty a samozřejmě občerstvení. A s tím i související "promo" akce pro veřejnost - tedy pro každého možnost zastřílet si z luku a vyzkoušet si lukostřelbu na 10 3D zvířat. samotný závod byl v rámci Lukostřelecké ligy, která spadá pod ATL ČR, což obsahuje jiné disciplíny než 3D (o tom později). Svůj koutek tam měl i Arni (Tomáš Hanuš) a stan s terčovnicemi YATE.
U oranžerie pak byl během (zřejmě) celého dne nějaký doprovodný program - ukázky různých stylů lukostřelby, lukostřelecké vystoupení Bogárovců (LK Fekete Sólyom), ukázka střelby z yumi (nebo kyuda) apod.

Po registraci, která byla v parku u dravců pana Straky, jsme se šli podívat na stánky a najít rozstřeliště. Nic totiž nikde nebylo pevně dané. Na lukofóru bylo psané, že nástup je o půl desáté, ale kde? To už tam nebylo, takže jsme vlastně tak trochu pátrali a bloudili, rozstříleli jsme se u Arniho, kde se nám k uším dostala zpráva, že sraz je v deset, jenže jsme zas neslyšeli, že tento sraz je pro veřejnost, která si přišla lukostřelbu vyzkoušet, takže jsme tam akorát dělali ještě větší zmatek a nakonec se přifařili ke skupině šesti lukostřelců, tři ženský a tři chlapi tam byli, přičemž jeden byl v oděvu Mongola a druhý v oděvu Angličana, a k tomu měli samozřejmě patřičný luk.

Tak jsme šli konečně k disciplínám, které jsem si hrozně dlouho chtěla vyzkoušet. Nepochopitelné se pro nás stalo to, že všechny disciplíny nastrkali na jednu louku, která byla v porovnání se zámeckým parkem malá. Jedna disciplína dokonce křížila další tři, takže ta se nechala až na konec po obědě. Ale co se dalo dělat, šli jsme na věc.

První jsme se usadili na rychlostřelbě, což obnášelo cca půlmetrový terč na vzdálenost deseti metrů. Cílem bylo trefit se co nejvíce šípy do terče za 45 vteřin. Snad všichni z naší skupiny se do toho terče trefili, jen já ne, pouze se mi podařilo vystřelit šest šípů. Takže to pro mě bylo za nulový počet bodů.

Potom jsme se přesunuli na kyvadlo. Opět kulatý terč, tentokrát o něco menší, na vzdálenost asi taky deseti metrů, akorát teď nešlo o čas, ale o kyvy. Někdo vždy kyvadlo rozhoupal a vy jste měli 15 kyvů na to, abyste terč pokud možno co nejvíckrát zasáhli. Po patnácti kyvech se kyvadlo rozhoupalo znovu a vy měli zase 15 kyvů na zásah. Nevím, kolik šípů jsem vystřelila, ale vím, že jsem se zase ani jednou netrefila.

Pak jsme šli na běžící kolečka. To znamená, že před vámi je dřevěná nakloněná lávka a zástěna pro člověka, který vám po té lávce bude dolů kutálet kolečka a vy se je snažíte zasáhnout v pohybu, přičemž na každé z pěti koleček se střílelo z jiné vzdálenosti. Myslíte, že jsem se už konečně trefila? Jste na omylu, zase jsem minula, zato přítel by měl k večeři rovnou tři zajíce.

Jako čtvrtou disciplínu jsme obsadili létající kolečka. Také jich je pět, akorát se nekoulejí p zemi, ale jsou vrhačkou vrhány do vzduchu nějakých +- deset metrů. Při téhle disciplíně se nepoužívají vlastní šípy, ale fluflu šípy, které mají místo letek ty plastové stuhy zamotané do sebe. Chování šípu se tak změní. Nejprve normálně rychle vystřelí, ale postupně rychleji zpomaluje, protože mašličky zvětší odpor vzduchu - šíp proto neletí tak daleko a tato disciplína se tak stává bezpečnou i na menším prostoru. Ani tady jsem se ani jednou netrefila, ale to hodně lidí.

Pak jsme se přesunuli na terčovku na 50 metrů, tady jsem konečně nasbírala nějaké body, 24 bodů a pokořila jsem všechny ostatní členy skupiny, pět z deseti šípů našlo svůj cíl. A bavilo mě to, vystřelit a pak čekat, jaká rána se ozve - jestli do plátna za terčem nebo do terčovnice.
Hned na to jsme vlezli na 20 metrů terčovku, kde jsem udělala jen 28 bodů.

Sedmou disciplínou byli bojovní trpaslíci. Což je pět asi 20 cm terčů, na kterých jsou nakresleni trpaslíci. Na každého máte jen jeden šíp a musíte to stihnout do 30 vteřin. A ještě něco, trpaslíky máte dva až tři metry daleko od sebe posazené v trávě na zemi. Hlava je za dva body a tělo za jeden a popravdě si nepamatuji, kolik bodů jsem tady nastřílela, vím, že jsem čtyřikrát zasáhla terč a dvakrát z toho snad i trpaslíka, jednoho možná i do hlavy, už si to nevybavím.

Po trpaslících jsme vyrazili na oběd. Já si dala řízek a přítel guláš. Se skupinou jsme se dohodli, že se pak sejdem a půjdeme dostřílet dvě zbývající disciplíny.

Sešli jsme se, ale ne úplně. Jen půlka, tak jsme si odstříleli střelbu ku ptáku, která se také střílela s fluflu šípy. Sova, pověšená na stožáru asi 5 metrů nad zemí a střílelo se na ni ze dvou, čtyř a šesti metrů. Trefila jsem dvakrát, protože ze šesti metrů se mi šíp sklouznul po jejím křídle. Přítel třikrát a jednou z toho trefil i komoru, takže měl dvakrát tolik bodů.

Nakonec jsme šli na královský ústup, taková třešnička na dortu, protože doma se to těžko střílí. Střílí se na terč - postavu, která je 2 metry vysoká a 60 cm široká. Začínáte střílet z 15 metrů a když se trefíte jedním ze dvou šípů, můžete postoupit o dalších pět metrů vzad a opět máte dva pokusy, když se trefíte napoprvé, druhý pokus už nestřílíte a rovnou jdete o pět metrů dál. Tady jsme se dostali s přítelem oba stejně na 50 metrů, což bylo za osm bodů pro každého.

Soutěžní část jsme tímto ukončili, ale ještě jsme tam zůstali. Přijela se na nás totiž podívat babička s dědou. Tak jsme si ještě jednou vlezli na terčovku, já na 50 metrů a přítel na 20, kde si i vyzkoušel jezdečák - Kaya Windfighter a zamiloval se do jezdečáků, blázínek můj. :D
Pak jsme si šli ještě zkusit znovu létající kolečka, snad šestkrát jsme je nechali ještě vrhnout, protože jsme se chtěli prostě trefit a povedlo se nám to. Přítel mě nakonec o jeden zásah překonal, ale i tak jsem ráda, že jsem se trefila aspoň dvakrát. Pak jsme si podali ruce a dali si pusu na stvrzení čestného souboje.

Babičce jsem řekla, že si ještě projdeme ten 3D okruh, jenže na zvířatech byly fronty dětí, takže jsme si vystřelili asi jen na tři, a ještě k tomu to nebyly ani pětimetrové vzdálenosti.

Šli jsme si dát luky do auta a čekali na vyhlášení, na které jsme se stejně nakonec vybodli a místo toho si šel přítel koupit kožený nátepník a okukovali jsme nože. A pak jsme se s babičkou rozloučili, že pojedem domů. Jelikož babička s dědou parkovali na jiném parkovišti, tak my jsme se ještě cestou k autu asi na půl hodiny zasekli u dravců a hladili si výra Františka. :)

A pak jsme jeli doopravdy domů. Utahaní, ale spokojení.

Leslie739
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama