U pana Kýzla

19. prosince 2015 v 16:42 | Leslie739 |  Lukostřelba
Ahoj, jak jistě víte z jednoho z posledních článků (tedy myslím, že jsem to tam zmiňovala), tak se můj přítel zakoukal do jezdeckých luků. Vážně ho to hrozně moc chytlo, nejdříve si vyzkoušel na Sychrově Kayu Windfighter, o pár dní později v Libichově i Ridera od pana Kýzla. Z obou luků se mu střílelo perfektně, ale nakonec se rozhodl pro Ridera, protože se mu líbil fakt, že si ten luk může nechat udělat podle přání.


A tak se stalo, že jsme 5. prosince brzy ráno vyjeli do Teplic. Dorazili jsme sice s půl hodinovým zpožděním, ale i přes to byl pan Kýzl naprosto vstřícný a nevypadalo, že by mu to vadilo. Ukázal nám spoustu luků, zkráceného Ridera i jeho pokusy o další typ luku (ale zachovám jeho tajemství a budu ticho jako myška :)). Vybírali jsme barevné kombinace - světlé tmavé - dřevo. Přítel si mohl všechno nadiktovat. Spoustu věcí jsme prodiskutovali, pan Kýzl nám sděloval různé zkušenosti s výrobou, jako že vypadá lépe kombinace světlého a tmavého dřeva, že kost je odolnější než rohovina, ukázal nám desku fenolitu, exotická drahá dřeva (nejdražší stálo 800 000 Kč za kubík - ne že by kupoval celej kubík, ale měl tam jen kousek).
Přítel si i vyzkoušel střelbu z několika luků, hlavně kvůli libráži. Měřili jsme rychlost šípů, viděla jsem spinovačku i měřák libráže (ne že bych si to nikdy předtím nedokázala představit, ale na živo je na živo). Dokonce nám ukázal i zákulisí jeho malinké dílničky, tedy místo, kde měl formy na luky a zapékačku (pec, chcete-li).

Do ruky se mi dostal Curon, ten tajemný luk, který není na internetu skoro nikde k vidění a o kterém všichni mluví s jakýmsi zvědavě tajemným tónem v hlase (viděla jsem Curona a měla ho v ruce, heč), pan Kýzl ho sice vyrábí už normálně jako ostatní luky, ale na webu ho nemá nafocený ani popsaný, a na jednu stranu je to fajn, protože ho nemá každej druhej, ale pravdou je, že ten luk vypadá fakt luxusně, nepodobá se žádnému Kýzlovu luku, je to takový deflexní prcek, řekla bych, protože se mi opravdu zdál poměrně dost krátký.

A též jsme viděli luk, který mě naprosto uchvátil, i když jsme ho neviděli v napnutém stavu. Byl to longbow dělaný na zakázku, existují jen dva kusy, přičemž ten druhý má nějaký střelec v Německu. Byl z krásného hnědého dřeva a zkrátka vypadal tak charismaticky (sranda říct tohle o luku :D), neměl ani jméno. A kdyby neměl 60 liber, tak si z něho vystřelím. Pak nám ale pan Kýzl řekl, že 23 000 Kč za luk nikdo nedá, tak proto ho nevyrábí - já mít ty peníze a utáhnout těch 60 liber, tak si ho snad normálně koupím.

Stejně tak jsme vybírali šípy, přítelovi měřil nátah, vybírali jsme dřevo, opeření. Nakonec si přítel vybral kónický borovice s bronzovým krocanem a shield střihem, samozřejmě klasickej terčovej hrot a plastovej končík.

Dokonce si i vyzkoušel zádovej toulec, kterej si objednal u tý Kýzlovy partnerský firmy.

Ve finále jsme tam strávili přes dvě a půl hodiny a museli jsme jet domů kvůli čertování a andělování. Vzali jsme si z toho fakt hodně informací a přítel mě naočkoval touhou po novém luku, přece jen dřevo je dřevo a ne skládácí reflex.
Musíme potvrdit, že pan Kýzl je neuvěřitelně sympatický, příjemný a ochotný člověk, který vyjde vstříc vždy, když to jde a pokud budete někdy uvažovat o jeho luku, doporučuju si tam zajet osobně než to objednávat "sériově" přes net.

Navíc se nám podařila ještě jedna věc. Minulý víkend jsme s přítelem byli v Německu v pevnosti Königstein, kde měl nějaký chlapík s Maďarskou čapkou postavené dva terče a za dvě a půl eura jste si mohli vystřelit pět šípů. Popravdě mi to přišlo předražené a to i kvůli tomu, že neměl k půjčení žádné chrániče na prsty - kort v té zimě to bylo mučení, i když to bylo jen 25 liber. Navíc u toho jednoho luku neměl ani omotanou tětivu a prsty mě bolely ještě večer. A taky měl špatně zajištěné bezpečné dopadiště - šípy prolétávaly sítí, která byla napnutá, místo toho aby byla pověšená volně. A šípy byly různě dlouhé. Za ty peníze to byla svým způsobem fakt mizérie - jediné pozitivum na tom bylo to, že to byly luky od Kassaie - takže jsme si vyzkoušeli další jezdečáky. :) A potvrzujeme, že luk od Kassaie je pomalý a podle mě i vcelku tuhý, ale tenhle pocit mám spíš kvůli těm zmrzlým bolavým prstům.

No a včera se příteli pan Kýzl ozval s tím, že luk bude v úterý hotový, že si pro něj může přijet a to původně říkal, že ho do Vánoc nestihne. :D Takže v úterý odpoledne zas jedem do Teplic, vyzvednout příteli jeho vlastní sám sobě darovaný vánoční dáreček - těší se na něj jako malé dítě. :)

To je ode mě zatím vše, ozvu se, až se bude zase něco dít. Osobně teď nestřílím, naposledy jsme stříleli u mě z Optima ten den po návštěvě Kýzla, akorát se pokouším udržovat kondičku v nátahu a pokud možno každý den natahuju a kotvím. Zastřílet bych si šla klidně každý den, faktem ale je, že se permanentně vracím domů za tmy a o víkendu se buď učím, nebo nejsem doma. Ale třeba bude čas o svátkách - přítel chce totiž trénovat s novým lukem a jelikož bude pět dní u mě, tak to vidím na rozstřílenou terčovnici, protože 40 liber není 24 nebo 30. :D

Tak se mějte a ať vaše šípy najdou svůj cíl.
Leslie
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama