Rozečítám se... zase

3. října 2016 v 21:51 | Leslie739 |  Literárno
Ahoj.
Poslední dobou se opět vracím ke čtení, ve kterém jsem přestala před čtyřmi lety na začátku prváku na střední. Donutila mě k tomu změna knihovny, aneb z maloměsta s přívětivou atmosférou do velkoměsta s honáky za informacemi. V té velké knihovně jsem zkrátka nebyla schopná se vyznat, a tak jsem tam byla jen jednou a naposled.


Ze začátku mi knížky možná chyběly, ale většinu těch svých oblíbených příběhů jsem už měla přečtenou a na nové jsem tou dobou neměla náladu, do stavu "nečtu" jsem tak přestoupila bez sebemenšího povšimnutí a zastesknutí. Během těch čtyř let jsem tak přečetla maximálně knížky k maturitě a pár svazků od svého oblíbeného autora Flanagana - ostatně jeho knihy mě "přinutily" k tomuto článku, ale o tom později.

"Číst" jsem opět začala až letos v červenci, když jsem se nudila na noční směně v práci. Ještě tomu ale předcházela reorganizace naší knihovny, kdy jsem všechny díla pečlivě rozdělila podle jakýchsi kategorií a seřadila podle abecedy. Při tom rovnání jsem narazila na několik knih, o jejichž existenci jsem dosud neměla ponětí, ale něčím mě oslovily a já si řekla, že je přečtu. A tak to v té práci začalo s Lassie se vrací - brečet se mi chtělo, ale nemohla jsem se shodit před kolegy v práci. K další knížce jsem se během práce už ale nedostala, protože mi čtení zakázali, protože jsem ho neměla v popisu práce - stejně tak jsem tam neměla okounění a znuděné přecházení kolem linky. Ale co už.

Další knížkou byla až v září Šifra mistra Leonarda, kterou jsem s čtrnáctidenní pauzou přečetla nadvakrát. V práci (již během jiné zakázky) jsem kolegu nachytala se třemi díly Hraničářova učně v šuplíku a to ve mně začalo hlodat. Na uklidnění jsem vyhledala a stáhla si knihu, o které už pár let vím, ale ještě jsem se k ní nedostala, mám tedy rozečtenou Cestu sněžných ptáků a připraven je už i druhý díl Císařský oheň.

Kolega mě nahlodal natolik, že jsem začala pátrat po anglické verzi HU. Na Amazonu ceny vypadaly příznivě, za 13 knih jen 48 liber, ale v souhrnu na konci po mně chtěli 52 liber za poštovné a balné a to se mi vůbec nelíbilo. Nejlevněji jsem tak našla originály na BookDepository, ale nakonec jsem si je neobjednala, protože má hrdost zvítězila nad chtíčem (což je pitomost) a objednala jsem si celou sérii hned dvakrát a v češtině, jednou brožovaný box s australskými obálkami a pak všechny klasické vázané díly (až na 8 a 9, které jsem už měla). Ano jsem blázen, plus k tomu samozřejmě první díl nové série "První roky".


Teď už mám přečtené oba první díly, jak Rozvaliny Gorlanu, tak Turnaj na Gorlanu. A je strašně pěkný si číst Willovy začátky znovu.Tím mé čtenářské šílenství rozhodně nekončí. První týden na VŠ přinesl několik povinných knih a učebnic a zatímco se stahovaly, já pátrala po dalších příbězích, které si chci přečíst. A tak mi teď ve složce visí kompletní Pán prstenů, Nástroje smrti a hlavně Stopařův průvodce. Z jednodílných pak Zlodějka knih a Analfabetka, která uměla počítat. V hlavě mi ale ještě svítí pamatováček na Úžasnou Zeměplochu, na kterou si budu asi muset udělat hodně času, též chci vyzkoušet Zaklínače a po letech by snad mohl být vhodným kouskem i samotný Harry Potter, na jehož titěrná písmenka se neuvěřitelně těším.

Zcela jistě jsem náročný čtenář a literární gurmán, že? A hle, zapomněla jsem na dva autory, které bych taky chtěla mít v malíčku, a to Karl May a Zane Grey (i když od něho pár dílek už mám).

Leslie, netušíc, zda-li je toto literární šílenství způsobené předmětem studia či pouhým zájmem
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama