Což si dát knihu?

30. prosince 2016 v 11:30 | Leslie739 |  Literárno
Čtu? Nečtu? Čtu, ale málo. Nadávám sama sobě, že na vše důležité a naplňující (což je i četba) kašlu, a svůj drahocenný čas věnuji mysl oblbujícím aktivitám. A teď konkrétně nemluvím o alkoholu atp. Zkrátka a dobře dělám vše jiné, než to povinné.


Ve čtení HU jsem zas tak moc nepokročila, ale nevadí mi to, jelikož to mám jako takovou oddechovku. Rozečtený mám pátý díl. Cestu sněžných ptáků mám také stále rozečtenou, ale tam jsem pokročila trošku víc. K Vánocům jsem dostala od bratříčka na mé přání knížku Kde ženy vládnou, nejen na oddech, ale i na vzdělání a do budoucna do školy. Tam mám zatím asi 40 stránek a líbí se mi zpracování knihy, ještě bych akorát ocenila pevnou vazbu. Já sama jsem mamce darovala jakýs takýs román nesoucí honosný název "Bábovky". Paní v knihkupectví mi řekla, že to je teď oblíbené. Na Databázi jsem četla pochvalné i zatracující komentáře. Každopádně mamka to přelouskala za jeden den a prý se jí to líbilo. A brácha vlastně ještě dostal HP a Prokleté dítě, které mi nabídl k vypůjčení. To ale až někdy příště.

Dneska tu chci mluvit o dvou povinných knihách a těmi jsou... 1984 od Orwella a Tvé překrásné já od Palahniuka.

Začneme hezky netradičně od zadu... Tvé překrásné já - Chuck Palahniuk
Co říci úvodem? Půlka knížky je popisem erotických zážitků hlavní hrdinky Penny, jak si na ní Maxwell hezky testuje ty své erotické serepetičky. Jí to samozřejmě časem dojde, a to hlavně kvůli tomu, že do ní i do předchozích "přítelkyní" vypustí armádu nanorobotů, kteří nejen ovlivňují a ovládají hormony, ale i zabraňují přístupu dalších mužů. A zlo vypukne až tehdy, kdy jeho erotické pomůcky přijdou na trh.
Vím, že je to jen kniha, vymyšlený děj, ale hodně věcí je tady ujetých, absurdních, přes čáru. Už vidím, jak Maxwell dokáže za svůj život prozkoumat tisíce žen a to přesně po dobu 136 dní na každou. Sice v knize není uveden jeho věk, ale ať počítám, jak počítám, i kdyby testoval 50 let, neotestoval by ani 150 žen. Taky už vidím, jak se učí od staré, seschlé a neatraktivní ženy sexuální praktiky, nehledě na to, že je jí přes 200 let - to už je trochu moc ne? A taky věřím tomu, že všechny ty ženy, které žijí z ruky do huby, najednou přestanou chodit pracovat a budou stát dlouhé fronty u sexshopu, aby si mohli koupit nějakou hračku, zkrátka na to nemohou mít peníze a s ženskou stydlivostí by se tam postavilo sotva 5 % všech těch žen. Každá by totiž určitě chtěla, aby každý věděl, co pak bude dělat doma.
Hnusné mi ale přijde to, že je Maxwell pomocí "vadné" hračky infikoval nanoroboty, aby je mohl ovládat, a taky to, že díky jeho hračkám se z nich staly trosky, ženy, které o sebe nedbají a nezajímá je nic jiného, než sebeuspokojení. A to mě přivádí na myšlenku - vážně by to všichni ti zakomplexovaní manžílci dovolili, když vědí, že si pak už nevrznou?
Na druhou stranu to zas tak strašné čtení nebylo, ale těch absurdit tam bylo tolik, že mě to ani neděsí, jako mnohé v diskuzích. Orwellova 1984 se možná stala skutečností, ale tohle, to se nestane, aspoň ne v našem životě.

A můžeme přistoupit k něčemu tradičnějšímu... 1984 - George Orwell
Vždycky jsem o ní slýchávala, ale nikdy jsem si ji dobrovolně do ruky nevzala. Nepřijde mi tak strašlivá, protože už vím, že něco podobného se později skutečně odehrálo. Před těmi 80lety by mi to nejspíš jako většině lidem přišlo absurdní, zas na druhou stranu doba byla nejistá, ničemu se nedalo pořádně věřit, jistota neexistovala. Ale, Velký bratr tě sleduje.
Nechápu, jak mohlo lidstvo dopustit sledování sebe samého televizí. Sice dneska všichni máme televize, notebooky s vestavěnou kamerou, mobily s předním foťákem atp., ale nemyslím si, že nás všechny někdo sleduje, už z jednoho prostého důvodu, a to že abychom byli všichni sledováni, muselo by tu být jednou tolik lidí, kteří by nás pozorovali. A taky, jak by se rozlišovalo mezi straníky a proléty? Asi nijak v dnešní době.
Co mi přijde jediné takové reálné je všeobecný jazyk, ale ne zas takový, který by neumožňoval pojmenovat věci a myšlenky, které už známe. Ústní slovesnost slovníky nepřekonají.
Ovšem zákaz lásky na úkor nenávisti je zlo. A když už ani rodiče nemohou věřit vlastním dětem - čiré zlo. Všechno je to vymývání mozků. Přitom všichni "ještě normálně" smýšlející mají stejný názor na Stranu a Velkého bratra, jen se bojí projevit svůj názor sami, protože by je dostala Ideopolicie, která by jim mozek vymyla ještě víc. Protože dva a dva jsou čtyři, ne pět, a ne že nevím.
A absurdní přepisování tisku? Což nikoho nenapadlo, že si noviny někdo bude shromažďovat a tedy se bude moci i podívat na původní záznam? Celé je to absurdně absurdní.
Zkrátka si nemyslím, že by mohlo být vymytí mozků až na takové úrovni. Dnes jsme sice ovládáni jakýmisi morálními a společenskými hodnotami, ale pořád máme možnost projevovat svou vůli po svém. Můžu si říct, že zítra se nastěhuju do lesa, postavím si tam chatrč a budu lovit vysokou. Nemusím si to jen říct, ale mohu to i udělat. Asi tak teda.

Obě knížky mě bavily, snad i zaujaly, ale to už mi přišla skutečnější i Audience od Havla.

A co se luku týče. Od začátku VŠ jsem luk držela jednou, když jsem na něm utírala prach. Ale aspoň jsme s přítelem vyrobili první prototyp "dětského" luku na zdejší akce, aby si lukostřelbu mohly děti vyzkoušet. Na jaře zas musím začít trénovat.

Mějte se, Leslie

P.S. Kdyby se vám moje dnešní psaní zdálo podivné, nelekejte se. Ty "popisy" knížek totiž pošlu i obratem do školy. Povinně.
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 30. prosince 2016 v 12:15 | Reagovat

1984 je skvělá kniha...

2 Monikaa Monikaa | Web | 30. prosince 2016 v 15:23 | Reagovat

Na Prokleté dítě jsem napsal recenzi jestli to někoho zajímá klikněte :)

3 Kočička Kočička | Web | 30. prosince 2016 v 15:46 | Reagovat

Na Palahniuka nedám dopustit. Miluju jeho knížky včetně poslední, mírně ujeté Tvé překrásné já. K tomu, že pochybuješ, že by stihl otestovat tisícovky žen, neb každou testoval 136 dní, musím podotknout, že 136 dní trvaly jeho "Vztahy". Testovací subjekty byly jednorázové, takže jich mohl denně stihnout i několik desítek.
Orwella miluju taky, ale Palahniuka o trochu víc. :-)

4 Leslie739 Leslie739 | E-mail | Web | 30. prosince 2016 v 21:59 | Reagovat

[3]: Nevím nevím, ale z knížky to vyznělo tak, jako když je s Penny celé dny. Aspoň co se hlavního testování týče, a to trvalo většinu vztahu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama